Fifa World Cup 2014

Prvu historijsku utakmicu na svjetskom prvenstvu nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je odigrala protiv dvostrukog svjetskog prvaka Argentine na stadionu Maracaná u Rio de Janeirou.

U trećoj minuti utakmice nakon ubačaja Messija u šesnaesterac Bosne i Hercegovine, Argentina je povela zahvaljujući autogolu Seada Kolašinca. U 13. minuti utakmice Hajroviću je nakon sjajne asistencije Misimovića na pet metara od gola pobjegla lopta, a u 31. minuti je iz daljine šutirao Edin Džeko ali je Sergio Romero sjano odbranio.

U 40. minuti Senad Lulić je imao sjajnu šansu nakon kornera Pjanića, pucao je glavom, ali je i ovog puta Romero sjajno odbranio. U drugom poluvremenu igra je i dalje bila ravnopravna, tek u 55. minuti Sergio Agüero je imao prvu ozbiljnu priliku za "Gaučose". U 65. minuti utakmice Messi je preciznim šutem sa ruba jedanaesterca zabio svoj drugi gol za nacionalnu momčad na svjetskim prvenstvima.

Golu je prethodio odličan dupli pas sa Gonzalo Higuaínom. Konačan rezultat na utakmici postavio je Vedad Ibišević u 85. minuti utakmice.

U drugoj utakmici na Svjetskom prvenstvu Bosna i Hercegovina je minimalnim rezultatom 0-1 poražena od Nigerije. Jedini gol na utakmici postigao je Peter Odemwingie u 29. minuti utakmice. Najveću priliku na utakmici Bosna i Hercegovina je imala u 21. minuti utakmice kada je sudija Peter O'Leary poništio gol koji je postigao Edin Džeko navodno zbog ofsajda.

Posljednju utakmicu u grupnoj fazi takmičenja Bosna i Hercegovina je odigrala protiv Irana. U 23. minuti utakmice Edin Džeko je preciznim prizemnim udarcem sa nekih 20-ak metara pronašao put do mreže iranskog golmana Alireze Haghighija. Miralem Pjanić je nakon asistencije Svena Sušića u 59. minuti povećao vodstvo za Bosnu i Hercegovinu.

Gol nade za Iran postigao je Reza Ghoochannejhad u 82. minuti utakmice. Minutu kasnije svojim prvim golom u dresu nacionalnog tima Avdija Vršajević je postavio konačan rezultat utakmice.